Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Nedir?

Kulakların kafadan dışarı doğru olması gerekenden daha dik şekilde uzanmaları ve özellikle karşıdan ya da arkadan bakışta belirgin olarak görülmeleri “kepçe kulak deformitesi” olarak adlandırılmaktadır. Toplumda farklı derece ve farklı tiplerde olmak üzere yaklaşık %5 oranında görülen bu durum tek ya da her iki kulakta birden izlenebilmekte ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmamasına karşın önemli psikolojik sıkıntılara yol açabilmektedir.

Erken yeni doğan dönemi dışında tedavisi cerrahi gerektiren kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi amacı ile yapılan ameliyatlar “otoplasti” olarak adlandırılırlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Kulak kepçesinin gelişiminin tamamlanması 10 yaşı bulmakla beraber 4-5 yaşlarında büyük ölçüde tamamlanmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatının hayatın herhangi bir dönemlinde yapılmasında sakınca bulunmamaktadır ancak bu problem özellikle çocuklarda okul çağlarında çevresel faktörlere bağlı olarak psikolojik problemlere yol açabildiğinden otoplasti ameliyatları da sıklıkla okul dönemindeki çocuklarda uygulanmaktadır.

Kepçe kulak tedavisi nasıldır?

Kulak estetiği ameliyatı ciddi riskler taşıyan bir müdahale değildir. Son derece basit ve kolay bir ameliyattır. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede veya kliniklerde yapılabilir. Hastanede kalmayı gerektirmeyen günlük bir cerrahi işlemdir. Cerrahın tercihine göre kulak önünden veya arkasında yapılır. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştirilir. Ameliyat, yapılan ameliyata göre 45-90 dakika kadar sürer. Ameliyattan sonra bir kulak bandını 1-2 hafta kadar takmak gerekir. Kesiler genellikle kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz kalmaz. Duymayı etkilemez. İyileşme 1-2 hafta içinde tamamlanır. Kulak memesinde oluşan yırtılma ve deliklerin genişlemesi yada sarkması yine lokal anestezi ile kolayca düzeltilebilir.