Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Estetik Dolgu

Estetik Dolgu

Estetik dolgu son derece doğal bir görünüm sunan dolgu çeşitlerinden biridir. Kompozit dolgu olarak da adlandırılan bu dolgu işleminde dolgu malzemesi hastanın kendi diş rengine göre ayarlanıyor. Dolayısıyla dolgunun doğal diş minesinden ayırt edilmesi mümkün olmuyor. Dolgu renginin tamamen kişinin kendi diş rengine göre ayarlanması ve aynı zamanda dolgu sınırlarının da belli olmaması bu uygulamanın estetik bir görünüm sergilemesini beraberinde getiriyor. Bir anlamda bu dolgunun dışarıdan çıplak gözle anlaşılmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

KİMLERE UYGULANIR?

Diş aralarında boşlukların olması (ayrık dişler), diş duvarlarında kırık ya da çatlak olması, dişlerin normalden küçük ya da kısa olması, çapraşık dişler olması gibi durumlarda uygulanır.

NASIL UYGULANIR?

Dişin üzerinde herhangi bir kesim işlemi uygulanmaz. Sadece doldurulacak boşluk ya da ek yapılacak alana estetik dolgu materyali kuvvetli özel yapıştırıcılar (bonding) ile uygulanır. Aynı bir resim çalışması gibi katman katman farklı renklerdeki materyal dişin üzerine uygulanır. Renk o anda dişinizin kendi rengine uygun olan materyalden seçilerek herhangi bir estetik uyumsuzluk olması önlenir. Yani bu işlemde tek tip bir beyaz, opak ya da tek tip bir sarı ton yoktur.  Onlarca renk içerisinden hekim kararını verebilir. Işık geçirgenliği yüksek materyaller kullanıldığı için doğal diş görüntüsü rahatlıkla elde edilebilir. Yani herhangi bir metal yansıması, morarma ya da yoğun opaklık söz konusu olmaz.

NE KADAR SÜRER?

Tek seansta biter ve ortalama 45-60 dakika aralığındadır. Tabi ki eğer diş sayısı fazla ise bu süre artabilir. Eğer ciddi bir dişeti problemi varsa ya da önden dişeti estetiği uygulanması gerekiyorsa 1 seans daha planlanıp bu dişeti sorunları önden halledilir.